ATMEGA16-16AU 8-bitMicrocontrollerwith 16K BytesIn-SystemProgrammableFlash
Shenzhen Filetti Technology Co., LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MICROCHIP
Model Number : ATMEGA16-16AU
Certification : rohs
Place of Origin : CN
MOQ : 1
Price : consult with
Payment Terms : T/T,Western Union
Supply Ability : 100000
Delivery Time : 5-8days
Packaging Details : T/R
Product Category : MCU
Max Speed (MHz) : 16MHz
Data Bus Width : 8 Bit
Program Memory Size : 16KB
Data RAM Size : 1KB
operating voltage : 4.5V~5.5V
Number of I/Os : 32
Contact Now
Key Features
  • High-performance, Low-power Atmel® AVR® 8-bit Microcontroller
  • Advanced RISC Architecture
    • 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
    • 32 × 8 General Purpose Working Registers
    • Fully Static Operation
    • Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
    • On-chip 2-cycle Multiplier
  • High Endurance Non-volatile Memory segments
    • 16 Kbytes of In-System Self-programmable Flash program memory
    • 512 Bytes EEPROM
    • 1 Kbyte Internal SRAM
    • Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
    • Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C
    • Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
    • In-System Programming by On-chip Boot Program
    • True Read-While-Write Operation
    • Programming Lock for Software Security
  • JTAG (IEEE std. 1149.1 Compliant) Interface
    • Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
    • Extensive On-chip Debug Support
    • Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
  • Peripheral Features
    • Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
    • One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
    • Real Time Counter with Separate Oscillator
    • Four PWM Channels
    • 8-channel, 10-bit ADC
      • 8 Single-ended Channels
      • 7 Differential Channels in TQFP Package Only
      • 2 Differential Channels with Programmable Gain at 1x, 10x, or 200x
    • Byte-oriented Two-wire Serial Interface
    • Programmable Serial USART
    • Master/Slave SPI Serial Interface
    • Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
    • On-chip Analog Comparator
  • Special Microcontroller Features
    • Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
    • Internal Calibrated RC Oscillator
    • External and Internal Interrupt Sources
  • I/O and Packages
    • 32 Programmable I/O Lines
    • 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, and 44-pad QFN/MLF
Operating Specifications
  • Operating Voltages
    • 2.7V - 5.5V for ATmega16L
    • 4.5V - 5.5V for ATmega16
  • Speed Grades
    • 0 - 8 MHz for ATmega16L
    • 0 - 16 MHz for ATmega16
  • Power Consumption @ 1 MHz, 3V, and 25°C for ATmega16L
    • Active: 1.1 mA
    • Idle Mode: 0.35 mA
    • Power-down Mode: < 1 µA
Product Variants
Speed (MHz) Power Supply Ordering Code Package Operation Range
8 2.7V - 5.5V ATmega16L-8AU(1)
ATmega16L-8PU(1)
ATmega16L-8MU(1)
44A
40P6
44M1
Industrial (-40°C to 85°C)
16 4.5V - 5.5V ATmega16-16AU(1)
ATmega16-16PU(1)
ATmega16-16MU(1)
44A
40P6
44M1
Industrial (-40°C to 85°C)